WNY Homebrew Competition: Amber Waves of Grain

Awards

Sponsors

Judges

Alex Avery, Joe Borzynski, Willard Brooks, Ken Carman, Millie Carman, Dan Cassetta, Bob Charboneau, Tim Chewens, Timothy Collins, John Crossett, Scott Donovan, Becky Dyster, Paul Dyster, Sean Eagen, Terry Felton, Evan Flury, Jeffrey Heneks, Rob Holleran, Henry Jones, Brandon Kapral, Joe Marshall, Patricia Marshall, Bill Metzger, Brian Milleville, Jeffrey A Murbach, Jesse Parrish, Tom Piwtorak, Tom Reed, Mark Scibilia, Christopher ST Mary, Richard Starks, Andrew Urban, Brendon Van Allen, Paul Weisenburger, Brian West, Mark Zambron

Stewards

Ricardo Fernandes, Victor Kosloski, Daniel Muffoletto, Tom Sirgey, Steve Zoller

By the Numbers

373 Entries 73 Entrants

36 Judges 5 Stewards

107 Placing Entries

Table 1: American & Lite Lager

12 entries

Judges: Joe Borzynski (Head Judge), Mark Zambron (Head Judge)

1st
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Creamy Blend (1C: Cream Ale)
2nd
Ross Stuart
Arizona Society of Homebrewers
Mexican Lager (2A: International Pale Lager)
3rd
Hermen Diaz
Modelo Nada (2A: International Pale Lager)

Table 2: Doppel & Eis Bock, Red Mrozek Award

14 entries

Judges: Terry Felton, Bill Metzger, Tom Reed, Brian West

1st
Timothy Collins
Brewbonic Plague
Doppelbock 19 BC (9A: Doppelbock)
2nd
John Crossett & Ken DeMarre
Niagara Association of Homebrewers
Kenator Delight (9A: Doppelbock)
3rd
John Crossett & Ken DeMarre
Niagara Association of Homebrewers
Dessert Kenator (9A: Doppelbock)

Table 3: Pale Malty European Lager

10 entries

Judges: Henry Jones, Christopher ST Mary

1st
John Crossett & Peter Frandina Tim Collins
Niagara Association of Homebrewers
Hello Timmy (4A: Munich Helles)
2nd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Helles Beer (Bock) (4A: Munich Helles)
3rd
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Maybe Later (4C: Helles Bock)
HM
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Helles Beer (Bayern) (4A: Munich Helles)

Table 4: Pale Bitter European Beer

9 entries

Judges: Brian Milleville, Paul Weisenburger

1st
Kurt Green
Brewtubers
Hana Leichtbier (5A: German Leichtbier)
2nd
Timothy Wicklund
Keepers of Craft
Dort It Up (5C: German Helles Exportbier)
3rd
Ryan Vigne
Pittsburgh Mead Makers And...
EZ Sippin (5B: K├Âlsch )

Table 5: AMBER EUROPEAN BEER

11 entries

Judges: Rob Holleran, Brendon Van Allen

1st
John Crossett & Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Free Beer (7B: Altbier)
2nd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
First Crack Amber (3C: Czech Amber Lager)
3rd
Mark Scibilia & John Crossett
Niagara Association of Homebrewers
Probably Too Malty (7A: Vienna Lager)
HM
Ross Stuart
Arizona Society of Homebrewers
Mexican Amber (2B: International Amber Lager)

Table 6: DARK LAGER

8 entries

1st
Robert Visca
Upstate NY Homebrewers Assn
Geburtstag Dunkles Bock (6C: Dunkels Bock)
2nd
Thomas McGloine
Saratoga Thoroughbrews
Czech In Black (3D: Czech Dark Lager)
3rd
Robert Visca
Upstate NY Homebrewers Assn
Bwat's Dunkel (8A: Munich Dunkel)

Table 7: BITTERS

18 entries

Judges: Timothy Collins, Becky Dyster, Sean Eagen, Andrew Urban

1st
Eddie Belter
STLBrewhogs
Ed's Special Bitter (11C: Strong Bitter)
2nd
Bill Serowski
Crooked Lamp Post Brewing...
Wild Man ESB (11C: Strong Bitter)
3rd
Alex Avery
Upstate NY Homebrewers Assn
American Bitter (11B: Best Bitter)

Table 8: WHEAT BEER

9 entries

Judges: Jesse Parrish, Mark Scibilia

1st
John Crossett & Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Eat Your Wheaties (22D: Wheatwine)
2nd
Adam Millar & Kevin Wise
Yellow Snow (10A: Weissbier)
3rd
John Crossett & Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Santa's Bocks (10C: Weizenbock)
HM
Ross Stuart
Arizona Society of Homebrewers
Weizenbock (10C: Weizenbock)

Table 9: PORTER

13 entries

Judges: Tim Chewens, Terry Felton, Bill Metzger, Mark Zambron

1st
Ross Stuart
Arizona Society of Homebrewers
American Porter (20A: American Porter)
2nd
Timothy Collins
Brewbonic Plague
Mildly Dark (13C: English Porter)
3rd
Dan Gestwick
Niagara Association of Homebrewers
Advent Porter 2022 (20A: American Porter)

Table 10: DARK ENGLISH ALE

10 entries

Judges: Jeffrey A Murbach

1st
Eddie Belter
STLBrewhogs
DM Me (13A: Dark Mild)
2nd
Timothy Collins & Peter Frandina John Crossett
Brewbonic Plague
Darkly Mild (13A: Dark Mild)
3rd
John Crossett & Ken DeMarre
Niagara Association of Homebrewers
Ken's Mild (13A: Dark Mild)

Table 11: SCOTTISH & IRISH ALE

11 entries

Judges: Joe Borzynski, Mark Zambron

1st
Thomas McGloine
Saratoga Thoroughbrews
Old Tolbooth (14C: Scottish Export)
2nd
John Crossett
Niagara Association of Homebrewers
Uncle Johnnies Big Wee Wee Heavy (17C: Wee Heavy)
3rd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
70 Schilling (With It) (14B: Scottish Heavy)

Table 12: STOUTS

18 entries

Judges: Paul Dyster, Terry Felton, Brandon Kapral, Richard Starks

1st
Brian West
Upstate NY Homebrewers Assn
Old Ass Stout (16C: Tropical Stout)
2nd
Daniel Muffoletto
Niagara Association of Homebrewers
Tropical Adventure Stout MkII (16C: Tropical Stout)
3rd
Mark Scibilia
Niagara Association of Homebrewers
Groats Disease (16B: Oatmeal Stout)
HM
John Crossett
Niagara Association of Homebrewers
Christina's Lumberjack Man (15B: Irish Stout)

Table 13: STRONG ALE

11 entries

Judges: Timothy Collins (Head Judge), Brian Milleville

1st
Patrick Carey
Upstate NY Homebrewers Assn
Baby's First Barleywine (22C: American Barleywine)
2nd
Andrew Urban
Sultans Of Swig
American Barleywine (22C: American Barleywine)
3rd
Mark Schnupp
DIPA (22A: Double IPA)

Table 14: PALE AMERICAN ALE

13 entries

Judges: Joe Borzynski, John Crossett, Sean Eagen, Mark Zambron

1st
Timothy Collins
Brewbonic Plague
Sabro Pale (18B: American Pale Ale)
2nd
Bob Charboneau
Upstate NY Homebrewers Assn
Classicali (18B: American Pale Ale)
3rd
Tom Sirgey
Niagara Association of Homebrewers
Pale Rider (18B: American Pale Ale)

Table 15: AMERICAN AMBER & BROWN BEER

12 entries

Judges: Evan Flury, Brian Milleville (Head Judge), Tom Piwtorak

1st
Patrick Carey
Upstate NY Homebrewers Assn
Gone Aweigh (19B: California Common)
2nd
Tim Chewens
American Brown Ale (19C: American Brown Ale)
3rd
Bill Serowski
Crooked Lamp Post Brewing...
Bethlehem PA (27A2: Kentucky Common)

Table 16: IMPERIAL STOUT

11 entries

Judges: Henry Jones, Mark Scibilia

1st
Andy Grayson
Upstate NY Homebrewers Assn
Bear Of Abruzzo (20C: Imperial Stout)
2nd
Timothy Collins
Brewbonic Plague
Imperial Stout And Steak - Fest (20C: Imperial Stout)
3rd
Andrew Urban
Sultans Of Swig
Imperial Rye Stout (20C: Imperial Stout)

Table 17: AMERICAN IPA

11 entries

1st
Kurt Green
Brewtubers
Kokua (21B: Specialty IPA)
2nd
Ben Gaylord
Torn Asunder (21A: American IPA)
3rd
Robert Visca
Upstate NY Homebrewers Assn
Paddy Llama's Cold Cold Cold IPA (21B: Specialty IPA)
HM
Lloyd Smith
Cold Blood IPA (21A: American IPA)

Table 18: SPECIALTY IPA

13 entries

Judges: Bob Charboneau, John Crossett, Evan Flury, Andrew Urban, Brian West

1st
Ross Stuart
Arizona Society of Homebrewers
Hazy IPA (21C: Hazy IPA)
2nd
Sam Tischler
Upstate NY Homebrewers Assn
Blind Vision (21C: Hazy IPA)
3rd
Ben Gaylord
Wydaho Red (21B4: Red IPA)
HM
Andrew Miller
Square Kegs
Indian Pale Lager V2 (21C: Hazy IPA)

Table 19: LOW GRAVITY BELGIAN ALE

15 entries

Judges: Alex Avery, Dan Cassetta, Tim Chewens, Terry Felton

1st
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Trappy Single (26A: Belgian Single)
2nd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
BPA 1 (24B: Belgian Pale Ale)
3rd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Somebody's Single (26A: Belgian Single)
HM
Bob Charboneau & Sam Tischler
Upstate NY Homebrewers Assn
Witbier Is Cool (24A: Witbier)

Table 20: PILS

10 entries

Judges: Bob Charboneau, Andrew Urban

1st
Ross Stuart
Arizona Society of Homebrewers
Goes Down Slow And NZ (LSX5: New Zealand Pilsner)
2nd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Das Haus (5D: German Pils)
3rd
Rick Felser
Crooked Lamp Post Brewing...
Battlefield Cross Pils (5D: German Pils)

Table 21: SOURS

8 entries

1st
Kenneth DeMarree
Niagara Association of Homebrewers
Beer To Drink While Relaxing On The Porch Swing On A Hot Summer Day (28B: Mixed Fermentation Sour Beer)
2nd
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Good Ol' Charlie Brown (23C: Oud Bruin)
3rd
Timothy Collins
Brewbonic Plague
A Belgian Brewer Would Never Use Strawberries And Bananas (23F: Fruit Lambic)
HM
Ryan Vigne
Pittsburgh Mead Makers And...
Presentism Is A Trap (23D: Lambic)

Table 22: PALE BELGIAN ALE

13 entries

Judges: Joe Borzynski, Dan Cassetta, John Crossett, Christopher ST Mary

1st
John Sullivan
Upstate NY Homebrewers Assn
Stagione Piccante (25B: Saison)
2nd
Daniel Muffoletto
Niagara Association of Homebrewers
"Special B" Saison (25B: Saison)
3rd
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Canada's On Fire Again... (26C: Belgian Tripel)

Table 23: DARK BELGIAN ALE

15 entries

Judges: Jeffrey Heneks, Jesse Parrish, Tom Piwtorak, Paul Weisenburger

1st
John Crossett & Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
First Try Dubble (26B: Belgian Dubbel)
2nd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Juicy Fruit (26D: Belgian Dark Strong Ale)
3rd
Brian Milleville & John Crossett
Niagara Association of Homebrewers
A Good Day (26B: Belgian Dubbel)

Table 24: WILD ALE

10 entries

Judges: Jeffrey Heneks, Brian Milleville

1st
Bob Charboneau & Deron Weet
Upstate NY Homebrewers Assn
Jack And Joe's Sour Cherry 2 (28C: Wild Specialty Beer)
2nd
Steve Zoller
Sour By Fruit (28C: Wild Specialty Beer)
3rd
Jesse Parrish
Niagara Association of Homebrewers
But The Second T Is Silent (28A: Brett Beer)

Table 25: FRUIT BEER

13 entries

1st
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Kelly's Sour (She Is The Best!) (29A: Fruit Beer)
2nd
Bill Serowski
Crooked Lamp Post Brewing...
Cowabunga IPA (29A: Fruit Beer)
3rd
Timothy Collins
Brewbonic Plague
Lemon Ginger Almost Beer (29B: Fruit and Spice Beer)

Table 26: SPICE BEER

11 entries

Judges: Andrew Urban, Paul Weisenburger

1st
Dan Cassetta
Niagara Association of Homebrewers
Marley's Ghost (30C: Winter Seasonal Beer)
2nd
Ryan Vigne
Pittsburgh Mead Makers And...
Just The Tips V3 (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
3rd
Rick Felser & Ryan Stubley Bill Serowski
Crooked Lamp Post Brewing...
Liquid Breakfast (30D: Specialty Spice Beer)

Table 27: SMOKED BEER

8 entries

Judges: Brian Milleville, Mark Zambron

1st
Adam Millar & Dylan Betti
Rauch N Roll (6B: Rauchbier)
2nd
Eddie Belter
STLBrewhogs
Soul Shadow (32A: Classic Style Smoked Beer)
3rd
Keith Curtachio
Niagara Association of Homebrewers
Naughty List (32B: Specialty Smoked Beer)

Table 28: WOOD-AGED BEER

10 entries

Judges: Tim Chewens, Timothy Collins

1st
Sam Tischler & Bob Charboneau
Upstate NY Homebrewers Assn
Black Button Beast (33A: Wood-Aged Beer)
2nd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Woody Uruk (33A: Wood-Aged Beer)
3rd
John Crossett & Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
The Barrel Project Step 3 (33A: Wood-Aged Beer)

Table 29: NEW WORLD CIDER

10 entries

Judges: Ken Carman, Millie Carman

1st
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Bubba's New World Cider (C1A: New World Cider)
2nd
Brian West & Simone West
Upstate NY Homebrewers Assn
'23 NYCider (C1A: New World Cider)
3rd
Alex Harding
SYRder (C1A: New World Cider)

Table 30: SPECIALTY CIDER & PERRY

7 entries

Judges: Scott Donovan, Andrew Urban

1st
Jake Bertrand
Tropical Cider (C2B: Cider with Other Fruit)
2nd
Jesse Parrish
Niagara Association of Homebrewers
Ode To Lebury (C1B: English Cider)
3rd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Bubba's New England Cider (C2E: Cider with Herbs/Spices)

Table 31: TRADITIONAL MEAD

14 entries

Judges: Timothy Collins, Joe Marshall (Head Judge), Patricia Marshall, Christopher ST Mary

1st
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Hey Buckwheat! (M1C: Sweet Mead)
2nd
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
My Firewood (M1B: Semi-Sweet Mead)
3rd
Keith Curtachio
Niagara Association of Homebrewers
Meadferno (M1C: Sweet Mead)

Table 32: FRUIT, SPICE, HERB & VEGETABLE MEAD

9 entries

1st
Keith Curtachio
Niagara Association of Homebrewers
Beequila (M3B: Spice, Herb, or Vegetable Mead)
2nd
Brian West
Upstate NY Homebrewers Assn
Green Cyser (M2A: Cyser)
3rd
Timothy Collins
Brewbonic Plague
Black Currant And Blueberry Mead (M2C: Berry Mead)

Table 33: SPECIALTY MEAD

6 entries

1st
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Bear Market Bochet (M4C: Experimental Mead)
2nd
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
2016 Poltorak (M4C: Experimental Mead)
3rd
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Barrel Of Fun (M4C: Experimental Mead)

Best of Show

Beer

1st
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Creamy Blend (1C: Cream Ale)
2nd
Sam Tischler & Bob Charboneau
Upstate NY Homebrewers Assn
Black Button Beast (33A: Wood-Aged Beer)
3rd
Bob Charboneau & Deron Weet
Upstate NY Homebrewers Assn
Jack And Joe's Sour Cherry 2 (28C: Wild Specialty Beer)
HM
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Kelly's Sour (She Is The Best!) (29A: Fruit Beer)

Best of Show

Mead/Cider

1st
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Bear Market Bochet (M4C: Experimental Mead)
2nd
Brian Milleville
Niagara Association of Homebrewers
Bubba's New World Cider (C1A: New World Cider)
3rd
Mark Zambron
Niagara Association of Homebrewers
Hey Buckwheat! (M1C: Sweet Mead)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners